Blog

Zapanjujući uticaj zagađenja vazduha na uspeh vantelesne oplodnje

Marquis Intelligence - Zapanjujući Uticaj Zagađenja Vazduha Na Uspeh Vantelesne Oplodnje

Zagađenje vazduha, već poznato kao ozbiljna pretnja po životnu sredinu, sve više se prepoznaje po svom značajnom uticaju na zdravlje. Nedavne studije otkrivaju još alarmantniji aspekt: njegove štetne efekte na reproduktivno zdravlje, ishode roditeljstva i odnos polova novorođenčadi.

Uticaj na plodnost žena

Zagađenje vazduha značajno utiče na reproduktivno zdravlje, posebno na plodnost žena. Meta-analize sugerišu blisku povezanost između zagađenja vazduha i ženske neplodnosti. Sistematski pregled je utvrdio da je povećana izloženost česticama (PMx) povezana sa većim stopama pobačaja.

Izloženost povišenim koncentracijama čestičnog zagađenja u vazduhu u opštoj populaciji takođe je povezana sa smanjenom plodnošću. Sumpor dioksid, ugljen monoksid i azot dioksid mogu podstaći pobačaje i povećati stopu mrtvorođene dece. Azot dioksid i ozon su povezani sa smanjenom stopom živog rađanja u postupcima vantelesne oplodnje (IVF).

Efekti na reproduktivno zdravlje muškaraca

Zagađenje vazduha negativno utiče i na reproduktivno zdravlje muškaraca. Nedavno objavljena naučna studija naglašava značajno smanjenje udela sperme sa Y hromozomom usled izlaganja muškaraca čestičnom zagađenju u vazduhu (PM10 i PM2,5). Ovo sugeriše da zagađenje vazduha česticama može doprineti opadanju odnosa polova u različitim populacijama.

Promenjeni odnosi polova pri rođenju

Efekti zagađenja vazduha proširuju se i na odnos broja novorođene dece muškog pola u odnosu na ukupan broj rođene dece (sex ratio at birth – SRB). Broj novorođenih dečaka u odnosu na ukupan broj novorođenih obično je nešto veći od 1/2 (više dečaka nego devojčica) i ima tendenciju variranja u različitim geografskim regijama i vremenskim periodima.

Studija velikih razmera „Uočljive varijacije u odnosu polova kod ljudi pri rođenju“ analizirala je odnos broja novorođene dece muškog i ženskog pola. Studijom su obuhvaćeni podaci koji pokrivaju preko polovine američke populacije (150 miliona ljudi) tokom 8 godina i ukupnu švedsku populaciju (9 miliona ljudi) u periodu od preko 30 godina.

Ova studija naglašava da toksini iz životne sredine mogu uticati na verovatnoću pola novorođene dece:

  • Povećani nivoi različitih zagađivača vazduha i vode, uključujući one iz industrijskih i poljoprivrednih aktivnosti, povezani su sa nižim SRB.
  • Neki ekološki toksini, koji se obično smatraju štetnim, bili su povezani sa višim SRB.

Smanjene stope uspeha vantelesne oplodnje (IVF)

Studija o značajnoj vezi između nižih stopa uspešnosti vantelesne oplodnje (IVF) i izloženosti zagađenju vazduha finim česticama (PM) predstavljena je na 40. godišnjem sastanku ESHRE-a (European Society of Human Reproduction and Embryology). Ova revolucionarna studija sprovedena tokom osam godina istraživanja u Pertu, Australija, pokazala je da izloženost česticama PM10 i PM2.5 u vazduhu pre prikupljanja jajnih ćelija može drastično smanjiti šanse za rođenje živog deteta.

Ključni nalazi ove studije:

  • Šansa za rođenje živog deteta smanjuje se za 38% pri višoj izloženosti PM10 u dve nedelje pre prikupljanja jajnih ćelija.
  • Povećana izloženost PM2.5 u tri meseca pre prikupljanja jajnih ćelija takođe značajno smanjuje stope rođenja živih beba.

Uprkos izuzetno dobrom kvalitetu vazduha tokom istraživanja, negativan uticaj čak i minimalnih nivoa zagađenja bio je jasan. Ova studija naglašava da zagađenje vazduha utiče ne samo na rane faze trudnoće već i na kvalitet jajnih ćelija.

Sumorna stvarnost: svakodnevne smrti usled zagađenja vazduha

Novi izveštaj UNICEF-a otkriva da svakog dana 2.000 dece mlađe od 5 godina umire od zagađenja vazduha. Ova šokantna statistika naglašava šire implikacije zagađenja životne sredine na zdravlje dece, uključujući njegov uticaj na povećanje neonatalnih smrti i globalne stope mortaliteta.

Sve je više dokaza da zagađenje vazduha utiče na opšte zdravlje i ima duboke implikacije na reproduktivno zdravlje i ishode pokušaja roditeljstva. Kreatori politike i zvaničnici javnog zdravlja moraju se pozabaviti ovim rizicima po životnu sredinu kako bi zaštitili buduće generacije.

Šta možemo učiniti

Marquis Intelligence je već instalirao uređaje za prečišćavanje vazduha u nekim klinikama za vantelesnu oplodnju, nadajući se da će povećati uspešnost procesa i doprineti dolasku na svet mnogo slatkih beba.

Međutim, ključno je obezbediti čist i zdrav vazduh u domovima, jer žene koje prolaze kroz proces vantelesne oplodnje, tokom trudnoće i nakon rođenja dece, kao i tokom celog života provode najveći deo vremena u svojim domovima. Deca su posebno osetljiva na zagađenje vazduha, što naglašava važnost čistog vazduha kod kuće.

Prioritet dajmo čistom vazduhu za zdraviji život i buduće generacije.

author-avatar

Gordana Blagić

Gordana Blagić je suvlasnik i tehnički direktor preduzeća Marquis commerc-a. Raspolaže velikim praktičnim iskustvom na rešavanju problema vezanih za kvalitet vazduha, uključujući redukciju mikrobiološke, hemijske i fizičke kontaminacije iz vazduha.